menu

<< Blog Anasayfa

01
Eyl

Responsive (mobil uyumlu) web tasarım nedir?

Responsive (mobil uyumlu) web tasarım nedir?
Kelime anlamı karşılığı ile responsive; duyarlı, uyumlu gibi bir anlamda kullanılır. Responsive Web Tasarım ise, web tasarımında cihaz ekran uyumluluğu temsil eder. Bu uyum günümüz teknolojisindeki hızlı değişimi takip eden niteliktedir.

Web sitenin,  masa üstü ya da dizüstü bilgisayarlardaki görüntüsünün, mobil cihaz ve tabletlerde açıldığında farklı boyutlarda görünmesini sağlayan bir tasarımdır. Girmek istediğiniz sitenin responsive olmaması durumunda, masaüstünden farklı bir mobil cihaz ya da tablet ile girdiğiniz sitede istediğiniz alanları net olarak göremeyecek ve belki de edinmek istediğiniz bilgiye ulaşamadan memnuniyetsiz bir şekilde çıkış yapmak durumunda kalacaksınız.

Bu gibi hataların gerek firma itibari gerekse teknoloji takibi gibi olumsuz intibalar yaratmaması için mobil uyum konusuna ayrı bir titizlik gösterilmelidir. Bunun için mobil uyumlu siteler genellikle 3 farklı boyut esas alınarak tasarlanır. Bunlar; masaüstü, mobil cihaz ve tabletten oluşur. Hangisinden giriş yapmış olmayı tercih etmiş olursanız olun, karşınıza o cihaza uyumlu boyutlandırılmış menü seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Bu menü de görsellerden tutun da yazı karakterlerine kadar tüm detaylar tercih ettiğiniz cihazın ekran detayları temel alınarak ölçümlendirilmiş olacaktır.

Çok büyük yatırımlı web siteler dahi bu gün İos ya da Android uygulamaları ile bu sorunu çözüyorlar. Burada ki hassalık mobil uyumlu web siteler ile mobil uygulamaların karıştırılmamasıdır. Kendi web siteniz için mobil uyumlu olanı  seçmek hem maliyeti azaltacak hem de amacınıza ulaşmanızda size katkı sağlayacaktır. Kullanılacak cihazların her biri için ayrı ayrı tasarım yaptırma maliyetini ve karmaşasını ortadan kaldıracaktır.

Web site ziyaretlerinin  %25 i mobil cihazlardan yapılmakta olup bu oran günden güne artacaktır. Bu sebeple tercihinizi mobil uyumlu web siteden yana yapmanız kullanıcılarınızın size ulaşması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Firmanız hakkında bilgi almak isteyen, size ulaşmak isteyen, projeleriniz ya da ürünleriniz hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişilerin zoom yapma zahmetinde bulunmadan kolaylıkla istedikleri bilgilere ulaşabilmesi firmanızın kalite ve güvenini arttırıcı nedenler oluşturacaktır.

Dörtgen Dizayn firması olarak bulunduğumuz şehir olan İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin her köşesine kişilere ve firmalara özel web tasarım ve yazılım hizmetleri sunmaktayız. Çalışmalarımızın tamamı mobil cihaz uyumludur. Tüm çalışmalarımızda  öncelikli amacımız web site sahibi olmak isteyen siz  değerli müşterilerimizin hayalini gerçekleştirmek ve bu hayalin günümüz internet ortamında doğru yere temas etmesini sağlamaktır.
Konu ile ilgili etiketler: Web Tasarım

Blog Araması

Öne Çıkanlar

İzmir’de web tasarım hizmeti alabileceğiniz pek çok profesyonel web tasarım ajansı hizmet vermektedir. Web tasarım ve yazılım sektöründe İzmir web tasarım firmalarının tercih edilmesinin en büyük sebebi ise İstanbul, Ankara gibi şehirlere nazaran ...

Profesyonel web tasarım, bir web sitesinin ya da bir web projesinin, tasarım ve yazılım konusunda kurumsal deneyim sahibi bir web tasarım firması tarafından, sektörel deneyim ve bilgileri doğrultusunda ortaya çıkartılmasıdır.

Alışveriş sitesi kurma yani bir e-ticaret sitesi açma işlemleri giderek kolaylaşmış, bu hizmeti veren firmalar sayı olarak oldukça fazlalaşmıştır.

Web tasarım ajansları, bir web sitesini ya da bir web projesini planlanma aşamasından yayın aşamasına kadar yöneten, profesyonel tasarımcı ve yazılımcıları ile hayalinizdeki her türlü web projesini hataya geçiren firmalardır.