menu

<< Blog Anasayfa

24
Nis

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler
Pek çok müşterimizin, özellikle daha önce e-ticaret sitesine sahip olmamış, bir e-ticaret sitesi yönetmemiş müşterimizin firmamız Dörtgen Dizayn’a en sık sorduğu soru E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Ne Gerekir? sorusudur. Deneyimlerimiz doğrultusunda sizler için bu sorunun en kısa ve basit şekilde cevaplamaya çalışacağız.

E-Ticaret Sitesi
Satmak istediğiniz ürün ve hizmetler olduğu düşünelim ve artık günümüzde daha fazla müşteriye ulaşabilmek ve daha fazla satış yapabilmek için bir e-ticaret sitesi sahibi olmak ve yönetmek istiyorsunuz. Bir firmanız var ise ya da firmanızın yasal açılış işlemlerini tamamladı iseniz sıra size ve ürünlerinize uygun kolay yönetebileceğiniz bir e-ticaret sitesi bulmaya sıra gelmiş demektir. Piyasada pek çok hazır e-ticaret sitesi sağlayan firma ve özel tasarım e-ticaret tasarım ve yazılım hizmetleri veren firma bulmak mümkündür. E-ticaret sitenizi seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar ise; ürünlerinizi yeterince ön plana çıkarabilmesi, hem sizin hem de müşterileriniz açısından mümkün olan en basit kullanıma sahip olması, güvenli olması ve en önemlisi de seçtiğiniz firmanın size destek verebilmesidir. Özellikle ilk defa e-ticaret sitesi yöneteceğiniz düşünülür ise konusunda profesyonel bir firmanın deneyimlerinizi size aktarması ve gelişebilmeniz adına sizi yönlendirebilmesi önemlidir.

Sanal Pos ya da Ortak Ödeme Sistemleri
E-ticaret siteleri üzerinden kredi kartı ile ödemelerin güvenli bir şekilde alınabilmesi için sanal pos ya da ortak ödeme sistemlerinin entegrasyonlarının yapılması gerekir. Sanal pos başvurunuzu doğrudan çalışmak istediğiniz bankaya ya da bankalara gerçekleştirmeniz gerekir. Firmanız üzerinden yapacağınız başvuruların onayı bankanın ilgili incelemeyi yapması ardından belli olur. Ortak ödeme sistemleri ise birden fazla kredi kartı markasının web siteniz üzerinden kullanılmasına ve taksit seçeneklerine izin veren sistemlerdir. Devletin ilgili kurumlarına bağlı ve gerekli izinleri alınmış kuruluşlardır. Çoğunun fiyat politikası ve komisyon politikası farklı olup, yine başvurunun tarafınızdan firmanız adı ise gerçekleştirilmesi gerekir. Sanal pos ve ortak ödeme sistemi konusunda yapacağınız başvurular genellikle bir hafta içerisinde sonuçlanır. Gereken evraklar ise başvuru yapacağınız banka ve firmaya göre değişiklik gösterir.

Maliyetler ve Reklam
E-ticaret sitesi kurabilmeniz için belirli bir yatırım yapmanız gerekir. Bu ilk etapta genellikle site maliyetlerini ve özel istekleriniz var ise bunların karşılanmasını sağlar. İlk defa e-ticaret sistemi yönetecek iseniz hazır e-ticaret sistemlerini öneriyoruz. Bu şekilde site için yapacağınız maliyetleri düşük tutabilirsiniz. Özel tasarım ve yazılım e-ticaret sistemleri ilk etapta sizin için yüksek gelebilir. Daha hızlı gelişme için ilk etapta yapacağınız yatırımları siteniz yerine reklam ve tanıtım maliyetlerine ayırmanız daha doğrudur. Reklam ve tanıtımı doğru şekilde yapılmayan özellikle yeni açılmış bir e-ticaret sitesinin günümüz şartlarında diğer siteler ile rekabet edebilmesi mümkün değildir.     E-ticaret sitesi açmak istiyor iseniz mutlaka reklam ve tanıtım maliyetleri içi yeterli ve düzenli bir bütçe ayırmanız gereklidir.

Çalışma Şekli ve Profesyonel Yönetim
Deneyimlerimizden yola çıkarak E-ticaret sistemlerinin yönetilmesinde en büyük sorunun yetersiz personel ve ilgi olduğunu söyleyebiliriz. E-ticaret sistemleri ne yazık ki pek çok kişi tarafından kendi kendine satış yapan ve kazandıran sistemler olarak görülse de işin aslı bu değildir. Eticaret sitesi yönetiyor iseniz mutlaka gerekli personel sahip olmanız gerekmektedir. Belki ilk etapta bu çok gerekli görülmese de hızlı bir büyüme ve gelişme istiyor iseniz mutlaka planlarınıza uygun özelliklerde kişilerin istihdamını eklemeniz gerekir. Sattığınız ürün ve hizmetlerin site üzerinde güncellenmesi, stokların güncellenmesi, yeni ürün ve hizmet girişleri, siparişlerin takibi, iade ve değişimlerin yönetimi, muhasebe işlemleri ve takibi, reklam yönetimi gibi pek çok konuda eğer bilgi sahibi değilseniz yada zamanınız yeterli değilse mutlaka profesyonel destek almanız gerekir. Kendi kendine bırakılan ve sipariş gelmesi beklenen e-ticaret sistemlerinin başarılı olması mümkün değildir. Çoğu zaman bize danışan müşterilerimiz sahibinden yada hepsi burada gibi bir site talep eder. Bu tip sistemlerde arakada binlerce kişinin çalıştığı unutulmamalıdır. Çoğu zaman günlük mesainizin tamamını hatta daha fazlasının e-ticaret sisteminin yönetimine ve geliştirilmesine ayırmanız gerekebilir.

Planlama ve Gelişim
E-ticaret sitenizin başarıya ulaşabilmesi için diğer firmalar ile rekabet edebilmeniz gerekir. Bu nedenle işlerinizi geliştirebilmek için mutlaka bir planınız ve satış stratejiniz olmalıdır. Eğer standart ürün dediğimiz ve hemen her sitede bulunan ürünler satacak iseniz indirimler yapmanız gerekebilir, özel ürünler satacak iseniz reklam konusuna yoğunlaşmanız gerekir. Bu planlamalar tamamen satacağınız ürünler, hedeflediğiniz kitle ve satış hacmi doğrultusunda yapılmalıdır. Her firmanın başarıya ulaşma şekli farklıdır. Hiçbir eticaret sitesi aynı strateji ile başarıya ulaşmaz. Tabi ki yapılması zorunlu bazı hamleler vardır ama firmanızın yapısı, stratejileriniz ve planlarınız size özgü olmalıdır.

Yukarıda bahsedilen konular e-ticarete giriş olarak değerlendirilebilir. Bu başlıklar haricinde yapılması gereken pek çok farklı işlemde bulunmaktadır. Hazır e-ticaret sitesi bile kullansanız bir e-ticaret sitesinin tam olarak aktif hale gelmesi ve çalışmaya başlaması, özellikle yapılacak ödeme sistemleri entegrasyonlarının onay süreçlerine bağlı olarak 15 günü bulabilmektedir.

Doreticaret Hazır E-ticaret sistemini sağlayan firmamız Dörtgen Dizayn, deneyimleri ile sizlere e-ticaret sitenizin açılışından itibaren destek olmaktadır.   

Hazır Eticaret Sitesi Bağlantısı

 


Konu ile ilgili etiketler: Eticaret, Eticaret Sitesi, Eticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Blog Araması

Öne Çıkanlar

Fiziki bir iş yeri açmak yerine e satış sitesi açmayı ve işletmeyi tercih eden firma sayısı hızla artmıştır. Hatta stoksuz e satış çalışma modelleri ile herhangi depo ya da dükkan ihtiyacı hissetmeden satış yapmak mümkündür.

İzmir Web Tasarım ve E-ticaret yazılımları konusunda 11 yıllık tecrübe ve birikimlerimizi sizlerle paylaşıyoruz.Dörtgen Dizayn İzmir, web tasarım ve yazılım konusunda tüm Türkiye ve hatta dünya geneline hizmet verebilmektedir.

Standart eticaret paketleri ile müşterilerinize kendinizi anlatamadığınızı düşünüyorsanız, izmir'de özel tasarım eticaret sitesi yapan Dörtgen Dizayn ile tanışmanızı öneriyoruz.

İzmir'de hizmet vermekte olan firmamız Dörtgen Dizayn, sektördeki 10 yıllık deneyimi ile e-ticaret sitesi tasarım ve yazılım hizmetleri vermektedir. Tüm Türkiye ve dünyadaki eticaret sitesi taleplerini karşılayabilen firmamız, özel yazılımları ile özel çö